Battle of the Baddest

BATTLE OF THE BADDEST TRIBUTE JAM
9e april i Norrköping
Norrköping hade under 90 –talet en väldigt levande hiphopscen. Detta var mycket tack vare Canslit (”fritidsgård” för hiphop intresserade) och dess grundare. Battle of the baddest var ett jam som arrangerades av Canslit 2 ggr 1995 och 1997. Det är nu 21 år sedan det första jamet var och det är dags att fira med ett nytt jam! Kom förbi och upplev hiphopkulturen som den ska upplevas!!
LOPPIS
Tid: Tba
Plats: Tba
Kom och köp sneakers, kläder, skivor, konst och andra prylar. Eller så kommer ni bara förbi och lyssnar på fet musik och tar en fika. (Om ni är intresserade av att sälja kontakta mig här på facebook. Kostnad: 150kr /bord)
Djs: Sonny Frito & Tompa T (Norrköping)
Live: Tba
JAM
Tid: Tba
Plats: Tba
3 vs 3 Allstyle battle, Straight up hiphop music battle (blanda era crews hur ni vill! breakare, poppare, hiphop dansare mm.) Cyphers, live akter och djs!!
Djs: Combat (Göteborg) & Gandhi (Norrköping)
Live: Tba
Judges: Tba
Crews: Tba
MORE INFO COMING SOON!! BOOK THE DATE THIS ONE WILL BE SICK!
Tack till!!
Kultur & Fritid Norrköpings kommun, Bilda, Devote, Kulturinvasion, Highlights (http://hlstore.com) och Evenemangsgruppen
I siffror
81 st
ska gå på detta evenemang (källa: Facebook)932 st
har besökt evenemanget på Norrköping.comTips på boenden i Norrköping natten mellan 25 och 26 Januari.



